Jump to content

Favorite city in the whole world!?

Permanent-Rush
 Share

Recommended Posts

All amazing cites and countries, even some I have visited (like Barcelona, Munich, Brussels, U.S. etc etc) and places like San Diego where I have lived before. Keep the wonderful replies coming folks!!

Oh and vaportraller, saya ingin, tapi saya keraguan bahwa akan di sana di Jakarta kapan saja segera :( Saya harapan jadi meskipun suatu hari nanti, mungkin. Terima kasih banyak, halo apa kabar!? Kamu oke, baik, atau buruk?? Saya oke tbh, saja marah ke Duolingo orang, shadowbanned untuk kehidupan. :( bagaimapun jadi hanya penasaran berapa kamu adalah (cinta bawah kata, yang kata apa)!! :) Cinta Jakarta, dan Indonesia. Berdoa untuk Indonesia dan Seventeen juga, maaf jika kamu tak mau ke. Saya tak berdoa tapi menjaga mereka di saya pemikiran, selalu. Maaf, belajar Bahasa Indonesia tapu tak baik ke ia. :heart:

Holy moley guacamole! :o

Um...ya? :P

Saya baik. Saya suka Indonesia banyak, dan saya rindu(?) pergi di sana. Makanan dan musik dan cuaca panas!

Sekarang, di Kanada, minus dua puluh (kira-kira) dengan salju. Wah! Saya meninggal! :LOL:

(Saya tidak pikir saya pakai Bahasa di TRF :P )

• Like 1

All amazing cites and countries, even some I have visited (like Barcelona, Munich, Brussels, U.S. etc etc) and places like San Diego where I have lived before. Keep the wonderful replies coming folks!!

Oh and vaportraller, saya ingin, tapi saya keraguan bahwa akan di sana di Jakarta kapan saja segera :( Saya harapan jadi meskipun suatu hari nanti, mungkin. Terima kasih banyak, halo apa kabar!? Kamu oke, baik, atau buruk?? Saya oke tbh, saja marah ke Duolingo orang, shadowbanned untuk kehidupan. :( bagaimapun jadi hanya penasaran berapa kamu adalah (cinta bawah kata, yang kata apa)!! :) Cinta Jakarta, dan Indonesia. Berdoa untuk Indonesia dan Seventeen juga, maaf jika kamu tak mau ke. Saya tak berdoa tapi menjaga mereka di saya pemikiran, selalu. Maaf, belajar Bahasa Indonesia tapu tak baik ke ia. :heart:

Saya baik. Saya suka Indonesia banyak, dan saya rindu(?) pergi di sana. Makanan dan musik dan cuaca panas!

Sekarang, di Kanada, minus dua puluh (kira-kira) dengan salju. Wah! Saya meninggal! :LOL:

Aw baik!! Saya senang kamu suka itu. Indonesia adalah besar, saya berharap beberapa saya bisa pergi di sana, beberapa saya akan melihat di orang Sylv, saya berjanji. Makanan apa?? Nasi goreng?? Ayam?? Tempe?? Telur?? Maaf, saya tak suka daging, ayam, dan makanan pedas.OOOOOOooooooooooo saya cinta salju dan musik!!

Edited by Permanent-Rush
  • Like 1

Aw baik!! Saya senang kamu suka itu. Indonesia adalah besar, saya berharap beberapa saya bisa pergi di sana, beberapa saya akan melihat di orang Sylv, saya berjanji. Makanan apa?? Nasi goreng?? Ayam?? Tempe?? Telur?? Maaf, saya tak suka daging, ayam, dan makanan pedas.OOOOOOooooooooooo saya cinta salju dan musik!!

There are opportunities out there for students to study Indonesian in Indonesia. I would say that with what you've taught yourself, you'd be a good candidate for one of their programs. Give your local Indonesian Embassy or Consulate a call to get more info on this. I'm sure they will be very happy to speak with you.

As for food, I pretty much love it all except for durian! I like fish, so "ikan laut" is always a good bet, as is "cumi-cumi." Yum! The tofu and tempe there can be outrageously good. I've had amazing tofu (served with little fiery hot chilies) from "kaki-lima" in Bandung. 50 cents for a plastic bag of deliciousness. Washed down with an equally delicious fruit shake. Ahhhhh!

And yes, music rules[!], but unlike you, I f*cking hate snow and winter and being cold and wearing goddamned socks! :rage: :( fists%20crying.gif

I hope you continue your Indonesian studies. It's amazing what you've taught yourself! Hormat! :P

Looks like the internet says that with your new language skills, you can now reasonably communicate with nearly 200 million people. :o

• Like 2

Edinburgh, Scotland

Tried the Rose street run once. Made it to the tenth or eleventh pub (can't really remember) before I passed out.

Good times. :hail:

• Like 1

Edinburgh, Scotland

Tried the Rose street run once. Made it to the tenth or eleventh pub (can't really remember) before I passed out.

Good times. :hail:

...bad times, you know I've had my share...

:hail:

• Like 1

I forgot to mention Spokane was gorgeous the few times I've been there. We almost moved there in 2011 but the job was pulled out from under me at the very last second. Tucson is also gorgeous but I could never handle that kind of heat for that long. And one of the coolest things I've ever seen is making the drive to Las Vegas from the north at night. It's just empty dark desert and then you go up a slight incline, and once over the incline the entire Vegas metro area just explodes in front of you

Good thing you didn't move here in 2011. It's gone to hell in a hand-basket since that year.

Don't move to Spokane at all and spread the word. It's in the process of being destroyed.